Wycieczka na Warmię i Mazury

Data wydarzenia: 28-11-2022

W ramach przedsięwzięcia Ministerstwa edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, Zespół Szkół w Czaplinku, otrzymał środki na dofinansowanie wycieczek edukacyjnych do muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki.

W listopadzie zrealizowano pierwszą wycieczkę na Warmię i Mazury, która trwała od 21 do 23 listopada 2022 r.  W wycieczce uczestniczyło 40 uczniów oraz 4 opiekunów. W ramach oferty uczniowie zwiedzili w Malborku najpotężniejszą budowlę Krzyżacką w Europie, która do dziś zachwyca rozmachem oraz tajemnicami zakonu. Do dyspozycji grupy było dwóch przewodników obiektu, którzy oprowadzili uczniów po dawnych komnatach i pomieszczeniach gospodarczych, sakralnych zamku krzyżackiego.

W drugim dniu pobytu uczniowie zwiedzili trzy atrakcje turystyczne tj. Wzgórze Katedralne we Fromborku z historią miasta i miejscem pochówku Mikołaja Kopernika. Tam również uczniowie zwiedzili Muzeum Mikołaja Kopernika z ekspozycją narzędzi astronomicznych, wyposażenia gospodarstwa domowego oraz dokumentów z dziejów miasta i życia Mikołaja Kopernika.  Trzecią atrakcją w drugim dniu, był wyjazd nad Kanał Elbląski na odcinku o nazwie Buczyny. Jest to kanał uznawany za drogę wodną żeglowną województwa warmińsko-mazurskiego i jeden z zabytków techniki, wpisany w 2011 r. jako pomnik historii.

Trzeciego dniu wycieczki uczniowie pojechali do Pelplina, gdzie znajduje się najsłynniejsza katedra cysterska na terenie Polski. Zachwycające ołtarze, a największy z nich 25-metrowy na długo pozostanie w pamięci: przepych i bogactwo wzorów, malarstwa i rzeźby. W drodze powrotnej, przemierzając kilka krain geograficznych, między innymi pojezierze kaszubskie w miejscowości Wieżyca uczniowie w otoczeniu regionalistów i miłośników kultury kaszubskiej odwiedzili Kaszubski Uniwersytet Ludowy. Wizyta okazała się świetną propozycją dla każdego, kto posiada umiejętności manualne, lubi kolory i wzory.

Założenia i cele projektu zostały zrealizowane, a pozyskana wiedza oraz umiejętności będą stanowiły podstawy wychowawcze w rozwoju młodego pokolenia.

Autor: Marta Gańska, ZS w Czaplinku