Stracisz dane, stracisz pieniądze!

Data wydarzenia: 05-12-2022

Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Drawsku Pomorskim informuje o rozpoczęciu kampanii społecznej Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pt. „Stracisz dane, stracisz pieniądze!”.

Kampania ta ostrzega przed próbami wyłudzenia danych i kradzieży pieniędzy. Niestety konsumenci, w tym seniorzy, coraz częściej padają ofiarą cyberoszustów. Ich metody są coraz bardziej wyszukane i niemal każdego dnia przybierają nowe formy.
Oszuści nie muszą kraść portfela. Wystarczy, że ukradną Twoje dane. Zobacz jak to robią! Uważaj, stosują różne pułapki, niemal codziennie wymyślają inne. Każda z nich zmierza do przejęcia kontroli nad Twoim kontem, aby ukraść zgromadzone na nim pieniądze.
Podszywanie się pod pracowników banków lub instytucji. Fałszywe telefony, SMS-y, e-maile o rzekomych zagrożeniach lub niedopłatach.
Pamiętaj:

1.     Nigdy nie podawaj ani nie wysyłaj nikomu loginu i hasła do bankowości internetowej czy mobilnej. Prawdziwy pracownik banku nie będzie Cię o to pytać.

2.     Nigdy nie klikaj w linki przesłane SMS-em. Potwierdź ewentualną zaległość w płatności samodzielnie, kontaktując się np. z dostawcą gazu czy firmą kurierską.

3.     W przypadku telefonu od osoby podającej się za pracownika banku, rozłącz się, samodzielnie znajdź numer infolinii i potwierdź, czy ktoś do Ciebie dzwonił.

4.     Nigdy nie instaluj oprogramowania z przesłanych linków ani w trakcie rozmowy telefonicznej, dotyczącej Twojego rachunku lub środków na nim zgromadzonych.

Podejrzewasz, ze doszło do kradzieży Twoich danych? Koniecznie:

1.     Poinformuj swojego dostawcę usług płatniczych.

2.     Zmień dane do logowania.

3.     Zastrzeż kartę lub zablokuj rachunek płatniczy.

Dzięki temu uniemożliwisz oszustom kradzież środków lub w przypadku, gdy już do niej doszło - zapobiegniesz wykonywaniu dalszych transakcji.

4.     Jak najszybciej zgłoś sprawę policji.

Autor: UOKiK