Kampania „Białej Wstążki” w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim

Data wydarzenia: 06-12-2022

W dniach od 25 listopada do 5 grudnia 2022 r. młodzież Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim po raz kolejny wzięła udział w kampanii ,,Biała wstążka” we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kaliszu Pomorskim.

Celem kampanii było przede wszystkim zwrócenie uwagi dorosłym i młodzieży na społeczny problem przemocy w rodzinie, podniesienie świadomości na temat tego zjawiska, a także profilaktyka w jej przeciwdziałaniu i pomoc osobom uwikłanym w mechanizmy przemocy domowej.

W ramach kampanii młodzież wzięła udział w konkursie plastycznym, zorganizowanym przez MGOPS w Kaliszu Pomorskim, pn. ,,Kocham, szanuję, nie biję”. Konkurs miał na celu rozwijanie zdolności i kreatywności uczniów poprzez tworzenie różnorodnych prac plastycznych na temat zjawiska przemocy. Pierwsze miejsce w konkursie w kategorii szkół ponadpodstawowych zajęły licealistki - Lidia Nowak i Sandra Dobrzeniecka.

Licealiści, Liwia Hejłasz, Oliwia Wojtas, Nadia Maj, Bartłomiej Górski i Jakub Głuczkowski w ramach warsztatów filmowo-dziennikarskich Echo Kalisza Pomorskiego Junior ,,Wiadomości z klasą”, prowadzonych w kaliskim Ośrodku Kultury stworzyli film dotyczący przemocy domowej. W filmie wystąpili uczniowie, nauczyciele, mieszkańcy Kalisza Pomorskiego oraz przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego Bajkolandia.

Kolejnym działaniem kaliskiej młodzieży w ramach akcji ,,Biała Wstążka” było wykonanie białych wstążek. Inicjatorem tego przedsięwzięcia byli wychowankowie internatu z wychowawcami Lidią Kucharską i Martą Woźniak.

W czwartek, 1 grudnia od samego rana kaliscy licealiści obdarowywali uczniów, mieszkańców gminy ulotkami dotyczącymi kampanii oraz białymi wstążkami jako symbolem zobowiązania do przerwania milczenia w kwestii przemocy oraz powstrzymywania się od wszelkich form jej stosowania.

Szkolnym koordynatorem kampanii „Biała Wstążka 2022” była pedagog Anna Józiak.

Dziękujemy wszystkim za współpracę i włączenie się do kampanii.

Autor: Anna Józiak, ZS w Kaliszu Pomorskim