Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Autentyczni

Autentyczni

Data wydarzenia: 07-12-2022

5 grudnia 2022r. odbyło się Młodzieżowe Forum Wolontariatu zorganizowane przez Starostę Drawskiego Stanisława Cybulę i Złocieniecki Ośrodek Kultury.

Na zdjęciach Elżbiety Kordek, widać autentycznych ludzi, którzy nie udają kogoś innego, ludzi w chwilach: refleksji, odpoczynku, zmęczenia, eksplozji radości, ulgi, zaciekawienia… Uczestnicy forum stworzyli atmosferę akceptacji siebie nawzajem, która sprzyja zadawaniu pytań, tworzenia spontanicznych pomysłów, dodaje odwagi i buduje zaufanie. Potwierdza to np. zabawa z „Mikołajem” i odpowiedź na pytanie: co zabierasz ze sobą? Przykładowe odpowiedzi: dużo pozytywnej energii, pyszne ciasto, ciekawość ludzi, nowe kontakty, nr telefonu do znajomego, zastanowię się, czy ciągnąć konflikt, zacznę „wymiatać spod dywanu”, oczekujecie „grzecznej dziewczynki”, a we mnie wrze i pytacie: dlaczego płaczę?
 
 
Forum rozpoczęła Hanna, wolontariusza rozwijająca wiele swoich zainteresowań. Jej postawa, swoboda wypowiedzi, wprowadziła nas w atmosferę zaufania i dialogu od początku spotkania. Starosta Drawski, Stanisław Cybula otwarcie powiedział: „jakie będzie Wasze życie zależy od Was, Waszej odpowiedzialności za siebie i innych”. Przewodnicząca Rady Powiatu, Urszula Ptak codziennie udowadnia, że poprzez dialog znajdujemy rozwiązanie problemu i wypracujemy postęp dla wszystkich. Podczas forum spotkania z młodzieżą prowadzili:
-        Olaf, po raz pierwszy w roli prowadzącego i jak zawsze w różnych akcjach wolontariackich współdziałał z Natalią;
-        Anna, zdobyła zaufanie młodych, którzy identyfikowali i proponowali rozwiązania problemów ważnych dla młodzieży, a dotyczyły przestrzeni miejskiej,
-        Tomasz i młodzież „szukali przestrzeni do dialogu w dziennikarstwie”,
-        Marek pełen ekspresji i wewnętrznego ładu, pokazał nam jak zacząć pracę nad równowagą,
-        Marta i Dawid przekonali, że „inwestycja w swoje pasje jest najbardziej opłacalną inwestycją w nasze szczęście, w przyszłości.”
Już w trakcie przerw pomiędzy warsztatami młodzież dzieliła się uwagami np.: „mimo, że powtarzałam klasę mam szansę na fajne życie”, albo „to ja zadecyduję jakie studia i może nawet zmienię kierunek, jeżeli przekonam się, że to nie dla mnie”…
 
Młodzieżowe Forum Wolontariatu podsumował spektakl Teatru Krzyk pt. „Hej, Ty!”. Gra Aleksandry i Nikoli pozwoliła nam być widzem, naszych, często codziennych sytuacji życiowych, dała możliwość szukania odpowiedzi na wiele pytań np. jak wprowadzić zmiany? „Boję się, trzymaj mnie” mówiły aktorki.. I to chyba jest, to co daje nam odwagę – zaufanie.
 
Szanowni Państwo, dziękujemy za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu Młodzieżowego Forum Wolontariatu. Zarówno konkretna praca i równie ważna reakcja na zmiany, są bezcenne i dały doświadczenie akceptacji naszej różnorodności i zbudowało między nami zaufanie. Dziękujemy: dyrektorowi Złocienieckiego Ośrodka Kultury – Jolancie Smulskiej i pracownikom ZOK; dyrektorom, pedagogom, nauczycielom i uczniom Szkół Powiatu Drawskiego w: Czaplinku, Złocieńcu, Kaliszu Pomorskim, Drawsku Pomorskim; prowadzącym rozmowy z młodzieżą; pracownikom Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim; gospodarzom Rezydencji Stary Dworzec w Cieszyno k. Złocieńca – Beacie i Alexowi oraz Staroście Drawskiemu i Radzie Powiatu Drawskiego.
Autor: NGO
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona