Uczniowie zapalili Światło Wolności

Data wydarzenia: 16-12-2022

Wieczorem, 13 grudnia 2022 r. uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim upamiętnili ofiary stanu wojennego w ramach kampanii społecznej Instytutu Pamięci Narodowej Zapal Światło Wolności.

W akcji można było wziąć udział, zapalając o godzinie 19.30, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl

Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu.

Do udziału w wydarzeniu zachęcił młodzież dyrektor szkoły Maciej Rydzewski. Wraz z nim hołd ofiarom stanu wojennego, głównie przez zapalenie wirtualnych świec na stronie IPN, oddali następujący uczniowie: Julia Żabecka, Maciej Gebauer, Oskar Merks, Dominika Piłat, Sergiusz Wachowicz, Julia Emilianowicz, Nadia Kozina, Martyna Urwentowicz, Nadia Trzcińska, Karol Janzen, Maciej Kowalik, Paulina Czuja, Daria Starzyńska, Klaudia Smacka, Weronika Witek, Alicja Holak, Michalina Stepaniuk oraz Lidia Nowak, która zapaliła zarówno wirtualną, jak i prawdziwą świecę.

Młodzież udowodniła w ten sposób, że pamięta o patriotach, którzy oddali życie za to, abyśmy mogli dzisiaj żyć w wolnej i suwerennej Polsce.

Chwała Bohaterom!

Autor: Maciej Rydzewski, dyrektor ZS w Kaliszu Pom.