Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

To już prawie rok działalności

To już prawie rok działalności

Data wydarzenia: 30-01-2023

Ponad 15 000 000 zł – to kwota, zainwestowana przez Grupę American Heart of Poland w Szpitalu im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim od kwietnia 2022 r.

Rozbudowa lądowiska, modernizacja sali hybrydowej i sali hemodynamiki, zakup wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego – to przykłady przedsięwzięć inwestycyjnych zrealizowanych tylko w ubiegłym roku.

 

Grupa American Heart of Poland przejęła zarządzanie szpitalem im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim 1 kwietnia 2022 r. Od tego czasu zrealizowano szereg projektów prowadzących do poprawy jakości świadczeń i komfortu pracy, dzięki czemu możliwa jest  skuteczniejsza ochrona zdrowia i życia pacjentów.

 

Zwiększenie wartości kontraktu z NFZ

Grupa American Heart of Poland działa w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Za sprawą porozumienia z Zachodniopomorskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia wartość kontraktu na rok 2022 została zwiększona o ponad 15 mln zł. Dzięki temu w szpitalu wykonano  ponad 500 zabiegów operacyjnych więcej niż w 2021 r , wzrosła też liczba leczonych pacjentów. Wpłynie to pozytywnie na wartość kontraktu w 2023 roku. Wyższa wartość oznacza, iż Szpital będzie mógł wykonać więcej procedur medycznych i świadczyć opiekę dla większej liczby pacjentów w regionie.

 

Inwestycja w lądowisko szpitalne

Flagowym przedsięwzięciem  jest rozbudowa lądowiska na terenie Szpitala. Zostało one dostosowane do wymogów większych i cięższych śmigłowców - oprócz helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego będą mogły z niego korzystać maszyny wojskowe. Dzięki tej inwestycji pacjenci wymagający pilnej interwencji medycznej uzyskają pomoc szybciej, a szpital zyska na znaczeniu w województwie.

 

Więcej lekarzy i pielęgniarek

Od kwietnia 2022 roku Szpital zwiększył liczbę pracowników medycznych o 127 osób. Zatrudniono dodatkowo m.in. 44 lekarzy, 40 pielęgniarek i położnych oraz 34 pracowników personelu pomocniczego. Wzrosła również liczba umów o pracę. Grupa American Heart of Poland inwestuje w dodatkowe szkolenia personelu lekarskiego, pielęgniarskiego i administracyjnego.

 

Nowy sprzęt wysokospecjalistyczny

Zakupione zostały urządzenia i sprzęt medyczny m.in. tomograf, angiografy, aparaty do USG, defibrylatory. Nowoczesne technologie i rozwiązania zwiększają szanse na wczesną diagnostykę oraz skuteczne leczenie.

 

Skuteczniejsza Podstawowa i Nocna Opieka Zdrowotna

Dzięki sprawnemu funkcjonowaniu Podstawowej i Nocnej Opieki Zdrowotnej liczba pacjentów trafiających na SOR zmniejszyła się o ponad 1000 osób w porównaniu do 2021 roku. Oznacza to poprawę opieki nad pacjentami wymagającymi natychmiastowej pomocy.

 

Modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

To kolejny etap zmian w drawskim szpitalu, dzięki którym mieszkańcy całego powiatu mogą czuć się bezpieczniej. Oddział został wyposażony w nowy sprzęt, który wpływa na poprawę warunków hospitalizacji pacjentów oraz efektywność świadczonych usług medycznych.

 

13 Poradni Specjalistycznych

Statystyki wskazują na znaczący wzrost chorób sercowo-naczyniowych oraz neurologicznych po okresie pandemii. W niektórych regionach kraju zanotowano wzrost liczby zawałów mięśnia sercowego nawet o 40 proc. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów w regionie drawskim Szpital  konsekwentnie realizuje program opieki nad pacjentem po zawale - KOS-zawał, który oferuje pacjentom po zawale konsultacje kardiologiczne oraz rehabilitację. W związku ze wzrostem  liczby udarów mózgu drawska placówka obejmie  również opieką pacjentów neurologicznych.

Od 1 lutego działalność rozpoczyna Poradnia Neurologiczna, która 4 dni w tygodniu będzie funkcjonować w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Profilaktyka, diagnostyka i leczenie chorób cywilizacyjnych jest misją całej Grupy American Heart of Poland, realizowaną w ponad 20 placówkach w kraju.

 

Fundacja „Z sercem do Pacjenta” – bezpłatne spotkania edukacyjne dla pacjentów.

W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu Grupa American Heart of Poland realizuje szereg programów społecznych, których celem jest edukacja zdrowotna. Fundacja „Z sercem do Pacjenta” organizuje bezpłatne spotkania - Kluby Pacjenta. Specjaliści medyczni dzielą się swoją wiedzą na temat zapobiegania chorobom cywilizacyjnym takim jak otyłość, udary mózgu czy zawały mięśnia sercowego, a uczestnicy mogą skorzystać z bezpłatnych badań oraz konsultacji.  W ubiegłym roku w spotkaniach w maju i w listopadzie uczestniczyło prawie 200 osób, kolejne spotkanie Klubu Pacjenta  planowane jest na marzec.

 

Rozbudowa szpitala

Koncepcja rozbudowy Szpitala im. Matki Teresy z Kalkuty zakłada zwiększanie powierzchni szpitala o 2400 metrów kwadratowych.  Utworzony zostanie m.in. blok operacyjny i porodowy (3 sale operacyjne). Wdrożony zostanie również nowy układ komunikacyjny, który ułatwi transport pacjentów.

 

Podsumowując, dzięki wdrożeniu planu inwestycyjnego Szpital im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim zyskał na znaczeniu w regionie, a pacjenci z kilku powiatów mają dostęp do nowoczesnych technologii i specjalistycznej opieki na wysokim poziomie. W kolejnym roku planowane są kolejne inwestycje i zmiany mające na celu podniesienie poziomu usług medycznych placówki.

 

Źródło: American Heart of Poland S.A

Autor: Powiat Drawski
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona