„Przystanek Historia” w Czaplinku

Data wydarzenia: 15-03-2023

14 marca 2023 r. Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Szczecinie, wspólnie z Zespołem Szkół w Czaplinku, zorganizował spotkanie z cyklu „Przystanek Historia” - „Droga do piekła – niemiecki karny obóz pracy Treblinka 1941-1944”.

Gościem spotkania był Krzysztof Bukowski, prokurator Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Oddział w Szczecinie, Delegatura w Koszalinie. Towarzyszył mu znany uczniom Zespołu Szkół z poprzednich  spotkań Rafał Semołonik. Prokurator opowiedział uczestnikom spotkania o prowadzonym przez niego śledztwie dotyczącym niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady oraz karnego obozu pracy znanymi jako Treblinka I oraz Treblinka II.

Dzięki temu wykładowi uczniowie poznali jak trudna była droga do wolności i jak niełatwo było ocalić godność. Krzysztof Bukowski bardzo obrazowo przedstawił losy ludzi, którzy zostali  skazani na zagładę tylko z powodu swojego pochodzenia.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Izabela Krężołek - Naczelnik Wydziału Edukacji, Marcelina Mastalisz - Sekretarz Gminy Czaplinek, Krzysztof Leśniowski - Komendant Straży Miejskiej w Czaplinku, Wiesław Krzywicki - Zasłużony dla Powiatu Drawskiego.

Była to niezwykle ciekawa lekcja historii.

Autor: Małgorzata Lezler, ZS Czaplinek