Podsumowanie Matematycznego Tygodnia w kaliskim Zespole Szkół

Data wydarzenia: 23-03-2023

W środę 22 marca 2023 r. w auli Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim miało miejsce podsumowanie tygodnia matematycznych zmagań.

Na uroczystym apelu nagrody najlepszym kaliskim matematykom wręczał dyrektor szkoły Maciej Rydzewski oraz matematyczki, organizatorki przedsięwzięcia, Zyta Bogacz, Danuta Stempień, Marta Woźniak i zastępca dyrektora szkoły Katarzyna Witek.

Wyrazy podziękowania kierujemy do sponsorów: Dyrektora Zakładu Przemysłu Drzewnego w Kaliszu Pomorskim Leszka Szumowicza-Włodarczyka oraz prezes Jolanty Kasielskiej i Zarządu  Banku Spółdzielczego w Kaliszu Pomorskim, dzięki którym wszyscy uczestnicy Matematycznego Tygodnia, ponad 200 uczniów, otrzymali matematyczne upominki.

Matematyczny tydzień w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim rozpoczął się w niedzielę 12 marca 2023 r. w Światowym Dniu Matematyki konkursem: Dlaczego lubisz matematykę? Zwycięzcą został Oskar Barbicz, który najtrafniej przekonał jury o umiłowaniu do matematyki.

Poniedziałek 13 marca 2023 r. był emocjonującą przygodą w labiryncie zagadek i łamigłówek matematycznych. Dwadzieścia pięć drużyn  trzyosobowych biegało po szkolnych korytarzach w poszukiwaniu kodów QR by rozwiązać zadania w Escape roomie. Pierwsze miejsce ex aequo zajęły drużyny w składzie: Anna Preca, Kacper Smolarek, Ola Łazuka oraz Natalia Jakubowska, Zuzia Sumara i Sandra Drzewiecka.

Wtorek 14 marca świętowano tradycyjnie z liczbą Pi. Najwięcej cyfr, 109, rozwinięcia ludolfiny zapisała Martyna Frańczak. Za kreatywność plastyczną z liczbą Pi nagrodę zdobyła Julia Zienkiewicz, natomiast kulinarnie uhonorowała święto Pi Antonina Sarnacka. Wyróżnienie i burzę oklasków zebrała grupa w składzie: Sebastian Kołodziejski, Oskar Garbicz, Grzegorz Owczarek, Kajetan Maćkowiak, Kamil Kuźmicz i Wiktor Resiak za autorską piosenkę, którą zaśpiewali przed publicznością.

W środę 15 marca z Matematyką po angielsku zmagało się 16 drużyn czteroosobowych. Najlepszy wynik (82 pkt) uzyskała drużyna w składzie: Anna Preca, Jan Wiewiórkowski, Wiktor Rulewicz, Karol Janzen.

W czwartek 19 uczniów pisało Międzynarodowy Konkurs Matematyczny – KANGUR. Na wyniki trzeba poczekać, ale każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i matematyczną układankę. W tym dniu również finaliści konkursu SUPERMATEMATYKA w ZS w Kaliszu Pomorskim spotkali się na warsztatach matematycznych i rozwiązywali zadania multidziałowe. Najlepszym SUPERMATEMATYKIEM w szkole został Jan Wiewiórkowski.

Piątek był ostatnim dniem, który był prawdziwym maratonem matematycznym dla maturzystów. Wiele godzin uczniowie spędzili na rozwiązywaniu zadań maturalnych i sprawdzili swoje umiejętności podsumowując to mini maturą.

Matematyka jest paliwem dla mózgu, skomentowała wicedyrektor ZS w Kaliszu Pomorskim – Katarzyna Witek, dlatego bardzo nas to cieszy, że uczniowie tak chętnie włączyli się w matematyczne działania.

Gratulacje dla zwycięzców i wszystkich, dla których matematyka jest emocjonującą przygodą.

Autor: Katarzyna Witek, ZS w Kaliszu Pom.