Komórkomaniacy w ZS w Kaliszu Pomorskim

Data wydarzenia: 29-03-2023

W czwartek, 23 marca 2023 r. w auli szkolnej odbyło się spotkanie poświęcone promowaniu idei rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Kaliski Zespół Szkół od lat otrzymuje tytuł ,,Szkoła z życiem”. To wyróżnienie szkoła uzyskuje za coroczne akcje upowszechniania i pozyskiwania potencjalnych dawców szpiku kostnego, wśród nauczycieli i pełnoletnich uczniów.

W tym roku organizatorzy akcji zadbali nie tylko o przedstawienie materiałów promocyjnych. Wśród mieszkańców gminy znaleźli dwóch biorców komórek macierzystych i innych materiałów krwiopochodnych pobieranych od zgodnych genetycznie dawców. Panowie Tomasz Bukowski i Artur Oleksiuk podzielili się z młodzieżą swoimi refleksjami z czasu zmagania się ze śmiertelną chorobą, jaką są nowotwory krwi. Opowiedzieli o ogromnym strachu i o nadziei związanej z oczekiwaniem na znalezienie bliźniaka genetycznego. Właśnie ustalenie w banku potencjalnych dawców szpiku kostnego, tego jednego najważniejszego dla każdego czekającego człowieka, to jedyna nadzieja na pokonanie choroby i powrót do zdrowia. Im więcej zarejestrowanych kandydatów tym większa szansa na życie.

Nauczyciele i młodzież w kaliskiego liceum i technikum mają tego świadomość i każdego roku oprócz promowania idei wśród uczniów sami licznie się rejestrują. Również w tym roku po spotkaniu, uczniowie licznie ruszyli do stoiska, na którym wolontariusze: Katarzyna Fajger i Martyna Pacześna oraz młodzież: Iga Boleń, Kacper Połubiak i Jędrzej Kwaśniewski prowadzili punkt rejestracji.

Wszystkim oczekującym na swojego bliźniaka genetycznego życzymy, aby znalazł się jak najszybciej. Być może będzie to uczeń, albo nauczyciel z kaliskiej szkoły. Pomaganie mamy w genach. To najpiękniejszy dar jaki każdy z nas może dać drugiemu człowiekowi.

Koordynatorką całej akcji, we współpracy z Fundacją DKMS była kierownik internatu, Jadwiga Czerniga.

Autor: Jadwiga Czerniga, ZS w Kaliszu Pom.