Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

 „Muzyką połączeni - międzypokoleniowa przestrzeń bezpieczeństwa, udziału i solidarności”
26-05-2023

„Muzyką połączeni - międzypokoleniowa przestrzeń bezpieczeństwa, udziału i solidarności”

Data wydarzenia: 26-05-2023

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni+" na lata 2021–2025 przyznało dofinansowanie do realizacji projektu pt. „Muzyką połączeni – międzypokoleniwa przestrzeń bezpieczeństwa, udziału i solidarności“. Udział w projekcie biorą aktywne grupy śpiewacze ze wszystkich gmin Powiatu Drawskiego.

Głównym celem Programu jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych w różnych dziedzinach życia społecznego poprzez wspieranie aktywności organizacji pozarządowych. Program ma za zadanie przyczynić się do wzrostu zaangażowania osób starszych w kontakty społeczne poprzez wzbogacenie oferty zagospodarowania ich czasu wolnego, zwiększanie zaangażowania osób starszych w procesy partycypacyjne zachodzące w życiu publicznym, budowanie pozytywnego wizerunku starości i starzenia się, a także rozwijanie kompetencji społecznych (wiedzy, umiejętności, postaw) wobec starości u osób w każdym wieku.
Przedstawiciele grup śpiewaczych Powiatu Drawskiego są współautorami projektu. Od stycznia 2023 r. uczestniczyli w spotkaniach podczas, których wybrzmiało m.in. „co my możemy dać innym?“, „chcemy czuć się potrzebnymi... i np. wysyłamy zdjęcia z ciastem, by nas odwiedzili“. Cechuje ich ogromne poczucie humoru, dystans do siebie, energia i radość ze wspólnego śpiewania.  Różnorodne grupy chcą ze sobą współpracować, a nie konkurować. Pamiętają czasy życzliwej i bezinteresownej współpracy. „Byli biedni, ale szczęśliwi”. Nie kupowali zbędnych rzeczy, nie marnowali jedzenia, uprawiali warzywa w ogrodzie. Jest czas, w którym młodzi mogą nauczyć się od seniorów żyć w równowadze.
 
 
Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem" w Kaliszu Pomorskim oraz
Oddział Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Złocieńcu
 
Autor: Powiat Drawski
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona