Brązowy medal dla Powiatu Drawskiego
21-02-2024

Brązowy medal dla Powiatu Drawskiego

Data wydarzenia: 21-02-2024

Poznaliśmy już wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Powiatów i Gmin za 2023 rok prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich.

Z przyjemnością informujemy, że Powiat Drawski kolejny raz znalazł się w ścisłej czołówce rankingu, zajmując w kategorii „Powiaty do 60 tys. mieszkańców” trzecie miejsce i uzyskując łączną liczbę 44120 punktów.

Wyżej w tej kategorii znalazły się: Powiat Augustowski, który zajął pierwsze miejsce z łączną liczbą 47310 punktów oraz Powiat Hajnowski, który zajął drugie miejsce z liczbą 45886 punktów.

W historii rankingu ZPP Powiat Drawski trzykrotnie zajmował I miejsce - w 2012, 2013 i 2014 roku. W 2015 oraz 2020 roku Powiat Drawski uplasował się na II miejscu, a w roku 2019 oraz latach 2021 - 2022 – na III miejscu.

Przypominamy, że samorządy sklasyfikowane w rankingu ocenili eksperci Związku Powiatów Polskich na podstawie danych przekazanych przez poszczególne samorządy.

Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco w trybie online. W trakcie oceny samorządów powiatowych eksperci ZPP przyznają punkty w ramach wielu kryteriów ujętych w siedmiu grupach tematycznych takich jak:

- rozwój i fundusze
- polityka społeczne i zdrowotna
- edukacja, kultura i sport
- samorząd na rzecz mieszkańców
- działania krajowe i międzynarodowe
- działania ekoenergetyczne i proekologiczne
- działania promocyjne

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony jest przez Związek Powiatów Polskich i oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko- wiejskie oraz gminy wiejskie.

Ranking trwa przez cały rok. Nagrody za udział w rankingu dla zwycięzców wręczane są corocznie podczas konferencji organizowanej przez Związek Powiatów Polskich.

Władze samorządowe Powiatu Drawskiego serdecznie gratulują wszystkim laureatom tegorocznej edycji rankingu!

Autor: Karolina Podolska, Wydział Rozwoju i Promocji