79. Rocznica Wyzwolenia Czaplinka
13-03-2024

79. Rocznica Wyzwolenia Czaplinka

Data wydarzenia: 13-03-2024

12 marca w ZPE-T filia SP w Czaplinku, odbyła się akademia z okazji 79. Rocznicy wyzwolenia Czaplinka.

Była podsumowaniem tygodniowych działań związanych z przybliżeniem historii miasta. Najmłodsi zapoznali się z Legendą o Waszniku, następnie wykonali prace plastyczne. Klasy trzecie stworzyły grę planszową z atrakcjami Czaplinka, natomiast uczniowie klas 4-6 wykonali herby i ilustracje czapli siwej oraz magnesy tematyczne. Powyższe prace mogliśmy podziwiać podczas ekspozycji przed akademią wraz z prezentacją pt. Wyzwolenie Czaplinka 1945-2024. Społeczność uczniowska poznała krótki rys historyczny sięgający początków miasta, jego osobliwości, a także zdjęcia obrazujące wszystkie przedsięwzięcia podjęte w ramach obchodów. Aktorzy z klasy czwartej przedstawili również Bajkę o rybce, w trakcie której widzowie poznali wiele osobliwości turystycznych, które oferuje miasto Czaplinek i okolice.

W trakcie akademii uczniowie zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami za udział w rajdzie pieszym z okazji 79. Rocznicy wyzwolenia Czaplinka. Rajd, składający się z pięciu zadań, przygotowali uczniowie klasy szóstej pod kierunkiem Aleksandry Kujawy i Grzegorza Lisieckiego.

W czasie akademii szkolnej dzieci z przedszkola gościły wieloletnią Dyrektor Publicznego Przedszkola w Czaplinku Bożenę Lemisz, która deklamowała wiersze lokalnych poetek: Jadwigi Badziągowskiej i Niny Czyż. Odbyła się także projekcja filmu o Czaplinku, wspólne śpiewy, nie zabrakło piosenki zatytułowanej: Czaplineckie jakie cudne, gdzie jest taki drugi kraj...
W spotkaniu uczestniczyła grupa dzieci z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek w Czaplinku. Kurtuazyjnie wymieniono upominki: dzieci otrzymały jabłka, a w podziękowaniu wręczyły pani Bożenie własnoręcznie wykonane storczyki. To był twórczy i inspirujący czas.

Autor: Małgorzata Grudziecka, Monika Sokolik ZPET Bobrowo