Kolejny raz na podium
22-03-2024

Kolejny raz na podium

Data wydarzenia: 22-03-2024

Podczas Gali towarzyszącej XXX Zgromadzeniu Ogólnemu Związku Powiatów Polskich, która odbyła się 13 marca br. w Karpaczu Starosta Drawski Stanisław Cybula odebrał statuetkę i dyplom za uzyskanie przez Powiat Drawski III miejsca w OGÓLNOPOLSKIM RANKINGU POWIATÓW I MIAST NA PRAWACH POWIATU w kategorii: powiaty do 60 tys. mieszkańców.

W tym dniu trzy powiaty oraz jedno miasto na prawach powiatu odebrały tytuł „Dobry Polski Samorząd 2023”, a czterdzieści siedem powiatów i siedem miast na prawach powiatu – tytuł „Laureat Rankingu Powiatów 2023” lub „Laureat Rankingu Miast 2023”.  Podczas tej uroczystości uhonorowani zostali również zdobywcy tytułów „Super Powiat 2023” i „Super Miasto 2023”. Ponadto, w tym roku Związek dodatkowo uhonorował trzy powiaty i jedno miasto na prawach powiatu tytułem „Samorządowy Lider najdłuższej kadencji 25-lecia”.

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Miast na prawach powiatu to bezpłatny i dobrowolny konkurs prowadzony już od 20 lat przez Związek Powiatów Polskich. W rankingu uczestniczą wszystkie zainteresowane samorządy powiatowe oraz miasta na prawach powiatu.

Laureaci Rankingu prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich typowani są w 4 kategoriach: powiaty do 60 tys. mieszkańców, powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców, powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców i miasta na prawach powiatu.

Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco w trybie online. W trakcie oceny samorządów powiatowych eksperci ZPP przyznają punkty w ramach wielu kryteriów ujętych w siedmiu grupach tematycznych takich jak: rozwój i fundusze, polityka społeczne i zdrowotna, edukacja, kultura i sport, samorząd na rzecz mieszkańców, działania krajowe i międzynarodowe, działania ekoenergetyczne i proekologiczne oraz działania promocyjne.

Zwycięzcami Rankingu Powiatów w kategorii do 60 tys. mieszkańców zostali:

1. Powiat Augustowski – „Dobry Polski Samorząd 2023”
  2. Powiat Hajnowski
  3. Powiat Drawski
  4. Powiat Świdwiński
  5.  Powiat Choszczeński
  6. Powiat Prudnicki
  7. Powiat Wałecki
  8.  Powiat Siemiatycki
  9. Powiat Sępoleński
  10. Powiat Włoszczowski
  11. Powiat Łobeski