Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Barszcz Sosnowskiego - uwaga!
13-06-2024

Barszcz Sosnowskiego - uwaga!

Data wydarzenia: 13-06-2024

W ciepłe i słoneczne dni chętnie korzystamy ze spacerów na skrajach pól, łąk i lasów, podczas których możemy spotkać na swojej drodze barszcz Sosnowskiego. Choć mało kto wie o tej roślinie to jest ona bardzo niebezpieczna!

Barszcz Sosnowskiego jest jednym z najbardziej niebezpiecznych gatunków roślin w Polsce. Stanowi on ogromne zagrożenie dla ludzi, jest inwazyjny i bardzo trudny do zwalczenia ze względu na niezwykła plenność. Bezpośredni kontakt z jakąkolwiek częścią rośliny powoduje poparzenia skóry II i III stopnia, które są bardzo bolesne i mogą prowadzić do głębokich ran oraz długotrwałych przebarwień skóry. Także wdychanie olejków eterycznych, które są szczególnie lotne w upalne dni, może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Mogą pojawić się nudności, ból głowy, torsje, itp. Roślina ta stanowi największe niebezpieczeństwo w okresie kwitnięcia i owocowania, czyli w okresie wysokiej temperatury na zewnątrz

Barszcz Sosnowskiego kształtem i budową przypomina popularny koper, jednak jest od niego znacznie większy. Osiąga od 1 m do 4 m wysokości, a jego podłużnie bruzdowana łodyga może mieć do 10 cm średnicy. Łodyga jest pusta w środku.

W związku z tym, że co roku wiele osób ulega poważnym poparzeniom tą rośliną, Główny Inspektorat Sanitarny przygotował materiał edukacyjny na temat zagrożeń związanych z barszczem Sosnowskiego oraz zaleceń, jak uniknąć poparzenia oraz jak postępować w przypadku kontaktu z ww. rośliną. 

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi (broszura w formie pdf) 

Materiał Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

http://issuu.com/glownyinspektoratsanitarny/docs/barszcz_sosnowskiego

Autor: Joanna Dziurdz, Wydział Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona