Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Wyróżniona absolwentka na gali finałowej konkursu „Bohater na stówę”
13-06-2024

Wyróżniona absolwentka na gali finałowej konkursu „Bohater na stówę”

Data wydarzenia: 13-06-2024

W poniedziałek, 10 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyła się gala finałowa ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Bohater na stówę”, zorganizowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim z okazji jubileuszu stulecia polskiego złotego.

W wydarzeniu wzięła udział wyróżniona w konkursie absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu Pomorskim Marta Panowicz oraz wicedyrektor szkoły Katarzyna Witek

Uroczystość odbyła się w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Lecha Kaczyńskiego. Konkurs okazał się dużym sukcesem Marty Panowicz, której praca została wyróżniona spośród 1453 prac konkursowych z 540 szkół. Marta zaprojektowała banknot 100 zł z lokalnym bohaterem, m. in. działaczem podziemnej „Solidarności” i społecznikiem z Drawska Pomorskiego Eugeniuszem Piecewiczem. Jury nagrodziło 35 prac. Oprócz strony plastycznej brało również pod uwagę rys historyczny bohatera. Opiekunem merytorycznym Marty Panowicz był dyrektor Maciej Rydzewski

Nagrody laureatom i opiekunom na uroczystości wręczali dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN, dr Adam Pleskaczyński, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN oraz dr Mateusz Guzikowski, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Wydawnictw Narodowego Banku Polskiego. Uczestnicy mieli również możliwość zwiedzania interaktywnej wystawy historycznej. Oglądali krótkie filmy historyczne w okularach VR. Niebywałą atrakcją dla wszystkich uczestników było zwiedzanie następnego dnia Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie. Spacer z przewodnikiem odkrył wiele ciekawych doświadczeń na temat monet oraz banknotów polskich, które jak się okazało, mają jedne z najlepszych zabezpieczeń na świecie. Z przyjemnością można było chwycić sztabę prawdziwego złota, która warta jest 3,7 mln zł i waży około 12 kg.

- Wyrazy uznania dla kaliskiej laureatki Marty Panowicz i opiekuna merytorycznego dyrektora Macieja Rydzewskiego. Jestem dumna, że mogłam uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu - skomentowała Katarzyna Witek.

Autor: Katarzyna Witek, ZS w Kaliszu Pomorskim
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona