Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Da się?
14-06-2024

Da się?

Data wydarzenia: 14-06-2024

Lokalnie działać wspólnotowo, partycypacyjnie, współodpowiedzialnie.

Przez 30 lat mówiono o „współpracy” na każdym poziomie. Jednocześnie motywując: konkursami, wyścigami po I-sze miejsca, skutecznością, w której „cel uświęca środki”. Jaką cenę płacimy?

Spotkanie 11 czerwca 2024 r. w Magazynie Solnym, w Drawsku Pomorskim i rozmowa z uczestnikami warsztatów oraz Iwoną Janicką zatrzymała nas, i zmusiła do szukania odpowiedzi na pytania. Np. czy budżet obywatelski buduje wspólnotę mieszkańców?

- Tak - twierdzili niektórzy. Uzasadniając, że mobilizuje większość, która popiera dany projekt. Uczy argumentowania swoich racji w dyskusji, wykorzystywania różnych sposobów, by być skutecznym.

- Nie - mówili inni. „Trzeba zdobyć większość, którą przekonam, że „moje” jest lepsze od „innych”. Dźwigam ciężar publicznego oczekiwania: wygrany lub przegrany. Mieszkańcy kłócą się, protestują, podważają wyniki, dużo dokumentacji. Dyskusje i ataki personalne. Każdy woli być w  wygranej większości. A jak czują się przegrani ? „Demokrację rachunkową” próbujemy zostawić na poziomie krajowym. Lokalnie wiele nas łączy. Potrzebujemy siebie nawzajem, by w parku było czysto, by z kranu płynęła woda, by nie bać się zareagować na krzywdzenie innych, by w niepewnych czasach, lokalnie czuć się bezpiecznie. Odpowiedzialność za siebie i innych, demokracja partycypacyjna.

Da się ? Przejść od demokracji rachunkowej do demokracji współodpowiedzialnej, partycypacyjnej?

Lokalnie tak. Przedstawiciele urzędników, organizacji i radnych z gmin: Czaplinek, Złocieniec, Wierzchowo, Kalisz Pomorski, Drawsko Pomorskie wypracowanie rozwiązań rozpoczęli od rozmowy nt podstaw prawnych i celów strategicznych do 2030 roku. Punkty premiowe w konkursach, przyznawane są na finansowanie lokalnego „przejścia” od demokracji rachunkowej do partycypacyjnej. Dziękuję uczestnikom warsztatów za dzielenie się swoimi doświadczeniami i refleksjami. Dziękuję Iwonie Janickiej, za wiele przykładów mechanizmów działających w lokalnej i europejskiej rzeczywistości. Teraz praca w zespołach zadaniowych, by wypracować „da się”.

 

Ikona pdf Projekt pt.pdf, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [ 171,81 kB ]

 

Autor: Joanna Kulesza, NGO
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona