Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Słowa pod lupą specjalistów
18-06-2024

Słowa pod lupą specjalistów

Data wydarzenia: 18-06-2024

W dniach 10 i 17 czerwca br. licealiści z różnych szkół powiatu drawskiego mieli szansę poznania zagadek polszczyzny.

Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim zaprosił wyjątkowych ekspertów: profesor Ewę Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego, profesora Jerzego Bralczyka z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Michała Ogórka, dziennikarza i autora książek.

W spotkaniach z językoznawcami wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. Rozmowie prowadzonej przez profesora Jerzego Bralczyka z Michałem Ogórkiem na temat zmian w polszczyźnie, a także wieloznaczności słów przysłuchiwała się  grupa z Kalisza Pomorskiego w towarzystwie opiekuna Edyty Mikołajskiej. Na wykład dotyczący slangu młodzieżowego i innych odmian języka, który zaproponowała profesor Ewa Kołodziejek, pojechała młodzież pod opieką Sylwestra Burdyńskiego, Edyty Mikołajskiej, Beaty  Wrzosek-Majewskiej i Aleksandry Radeckiej.

Jak rozwija się slang młodzieżowy, jakie formanty słowotwórcze wykorzystuje najczęściej, o ironii, humorze i emocjach w tej odmianie języka profesor Ewa Kołodziejek opowiadała, odwołując się do licznych przykładów.

Odpowiedziała także na pytania słuchaczy związane z plebiscytem na słowo roku oraz oceniła kreatywność językową młodych.  Zwrócenie uwagi na polszczyznę, którą się posługujemy na co dzień, która służy  do opisania świata, było ciekawym doświadczeniem  -  podkreślają uczestnicy. Dziękujemy Ośrodkowi Kultury w Drawsku Pomorskim za możliwość udziału w wykładach i warsztatach zorganizowanych w ramach projektu „Pokaż język – czysty ojczysty!" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty - Dodaj do Ulubionych. Edycja 2024”.

Autor: Aleksandra Radecka, ZS w Kaliszu Pomorskim
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona