Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Mamy lotnisko !
08-07-2024

Mamy lotnisko !

Data wydarzenia: 08-07-2024

8 lipca zaczyna działać lądowisko dla śmigłowców ratunkowych przy SOR w Szpitalu w Drawsku Pomorskim.

Co to oznacza dla pacjentów?

Lądowisko powstało w celu zapewnienia szybkiego i bezpiecznego transportu pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy medycznej. Dzięki temu chorzy w najcięższym stanie będą transportowani śmigłowcem do szpitala w zaledwie kilka minut, co może być decydujące dla ratowania ich zdrowia i  życia, zwłaszcza w sytuacjach wymagających natychmiastowej operacji lub zabiegu. Lądowisko dla śmigłowców ratunkowych jest ważnym elementem infrastruktury Szpitala. W maju bieżącego roku przeprowadzono próbne lądowanie, które przebiegło pomyślnie, potwierdzając pełną gotowość lądowiska.

Szpital im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim, American Heart of Poland, jest istotnym punktem na medycznej mapie regionu. Zapewnia leczenie w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia pacjentom z powiatów drawskiego, łobeskiego, świdwińskiego, kołobrzeskiego, gryfickiego, wałeckiego i choszczeńskiego.

Lądowisko jest przystosowane do obsługi nie tylko helikopterów medycznych Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR), ale także maszyn o długości do 20 metrów i dopuszczalnej masie startowej do 12 ton. Ze względu na strategiczne położenie Drawska Pomorskiego w sąsiedztwie największego w Europie poligonu – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, lądowisko zostało zaprojektowane z myślą o możliwości lądowania również śmigłowców transportowych typu Black Hawk. 

Lądowisko jest wyposażone w zaawansowane systemy oświetleniowe i nawigacyjne, które mogą być obsługiwane zarówno z poziomu SOR, jak i bezpośrednio z helikoptera znajdującego się na ścieżce podejścia do lądowania. System łączności jest w pełni zintegrowany z krajowym systemem LPR, co zapewnia skuteczną i bezpieczną koordynację działań ratunkowych.

Otwarcie lądowiska znacząco podniesie standard opieki medycznej i jest ważnym elementem rozwoju całego regionu.

 

Autor: Beata Staniaszczyk Koordynator Biura Prasowego American Heart of Poland S.A.
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona