Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Kaliski licealista zwycięzcą konkursu „Żołnierze Armii Krajowej z mojego regionu”
10-07-2024

Kaliski licealista zwycięzcą konkursu „Żołnierze Armii Krajowej z mojego regionu”

Data wydarzenia: 10-07-2024

W piątek, 5 lipca 2024 r. podczas Dni Drawska Pomorskiego miało miejsce wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu „Żołnierze Armii Krajowej z mojego regionu”, organizowanego przez Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim.

Zwycięzcą w kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych został Adam Patyk, uczeń klasy 1b Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. 

Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie prezentacji multimedialnej przedstawiającej sylwetkę żołnierza Armii Krajowej związanego z powiatem drawskim i mieszkającego na jego terenie lub historii jego oddziału. Konkurs był działaniem w ramach zadania „Drawscy bohaterowie” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” z Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. 

Adam zaprezentował pasjonującą historię Kazimierza Przybysławskiego, patrioty walczącego z dwoma totalitaryzmami. Uczestnika bitwy pod Szackiem w 1939 r., oficera Armii Krajowej, szefa dywersji w 120 Pułku Piechoty AK Ziemi Pińczowskiej, walczącego m.in. w bitwie o Skalbmierz, w akcji „Burza”, w 1944 r. Żołnierza Niezłomnego, który po rozwiązaniu AK walczył z komunizmem w Wojskowej Organizacji Bezpieczeństwa, za co został później aresztowany i skazany na więzienie. Po wyjściu z więzienia, od końca lat 50. aż do śmierci w 1976 r. mieszkał w Kaliszu Pomorskim, gdzie był nauczycielem i zastępcą dyrektora szkoły.  

Gratulujemy Adamowi i życzymy kolejnych sukcesów w konkursach oraz rozwoju historycznej pasji.

Autor: Maciej Rydzewski, dyrektor ZS w Kaliszu Pomorskim
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona