Fundacja Togatus Pro Bono w 2025 roku prowadzi punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego oraz realizuje zadanie z zakresu edukacji prawnej na terenie powiatu drawskiego, w związku z tym przedstawia artykuł pt.: PRAWA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – JAKIE WSPARCIE OFERUJE POLSKI SYSTEM PRAWNY
Polski system prawny oferuje szeroki wachlarz wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, mający na celu ułatwienie im funkcjonowania w społeczeństwie, dostęp do usług publicznych, rynku pracy oraz edukacji.
1. Prawa i ochrona prawna osób niepełnosprawnych
Ponadto ww. ustawa jest podstawą prawną działania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Celem Konwencji (art. 1) jest popieranie, ochrona i zapewnienie pełnego i równego korzystania z praw człowieka i podstawowych wolności przez wszystkie osoby niepełnosprawne oraz popieranie poszanowania ich przyrodzonej godności.
Konwencja pod pojęciem „osoby niepełnosprawne” rozumie osoby, które mają długotrwale naruszoną sprawność fizyczną, psychiczną, intelektualną lub w zakresie zmysłów, co może, w oddziaływaniu z różnymi barierami, utrudniać im pełny i skuteczny udział w życiu społecznym, na zasadzie równości z innymi osobami.
Zasady ogólne Konwencji (art. 3) to:
2. Wsparcie finansowe osób niepełnosprawnych
1.możliwość dofinansowania zakupu sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ),
Harmonogram wprowadzenia świadczenia wspierającego:
I etap – od 1 stycznia 2024 r. – świadczenie wspierające dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 pkt
II etap – od 1 stycznia 2025 r. – świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z kolejnymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 78 do 86 pkt
III – ostatni etap – od 1 stycznia 2026 r. – świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z pozostałymi uprawniającymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 70 do 77 pkt.
3. Wsparcie w zatrudnieniu osób niepełnosprawnych
20 grudnia 2024 r. prezydent podpisał nowelizację zakładającą podniesienie miesięcznego wynagrodzenia pracowników z niepełnosprawnościami ze środków PFRON. Nowelizacja przewiduje comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w kwocie:
Warto także pamiętać o tym, że pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne, mogą otrzymać ze środków PFRON zwrot miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy a także zwrot kosztów szkolenia tych pracowników. Chodzi o zwrot w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy.
4. Wsparcie w życiu codziennym osób niepełnosprawnych
5. Wsparcie zdrowotne i rehabilitacyjne osób niepełnosprawnych
6. Ulgi podatkowe dla osób niepełnosprawnych
Polski system prawny dynamicznie dostosowuje się do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wprowadzając nowe formy wsparcia oraz eliminując bariery prawne i społeczne. Wsparcie to obejmuje nie tylko świadczenia materialne, ale także działania na rzecz integracji społecznej i zawodowej.