Gminy Powiatu Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Gmina Czaplinek

Gmina Czaplinek

Gmina Czaplinek liczy prawie13 tys. mieszkańców i zajmuje obszar o pow. 365 km2. W jej granicach znajduje się ponad 30 jezior, 40% jej obszaru zajmują lasy, a blisko 1/3 powierzchni gminy wchodzi w skład Drawskiego Parku Krajobrazowego. Samo miasteczko, jak przystało na “gniazdo” czapli - z nazwy i herbu, dzięki otaczającym je jeziorom leży niczym na wyspie.


Czaplinek prawa miejskie otrzymał w 1291 roku. Od 1407 r. do początku drugiej połowy XVII w. wraz z zamkiem w Drahimiu był najdalej na północ wysuniętą warownią Polski, gdzie nieustannie toczono spory i walki. W XVIII w. miasto rozwinęło się jako ośrodek produkcji sukienniczej, a w I poł. XIX w. jako ośrodek produkcji garbarskiej.
 
Obecnie Czaplinek opiera swój rozwój na nieuciążliwym przemyśle. Ważną funkcję w gospodarce miasta pełni również baza turystyczna, oferująca wczasowiczom uroki cichego letniska, w którym każdy może znaleźć coś ciekawego. W mieście biorą swój początek szlaki rowerowe, rozchodząc się na wszystkie ciekawe zakątki gminy. Tu też rozpoczyna się trasa kajakowa, którą niegdyś pływał Jan Paweł II. Czaplinek jest siedzibą Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Pojezierza Drawskiego, skupiającego 13 gmin z terenu Pojezierza.
 
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona