Gminy Powiatu Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Gmina Kalisz Pomorski

Gmina Kalisz Pomorski

Kalisz Pomorski jest najbardziej wysuniętą na południe gminą powiatu drawskiego. Miasto położone jest nad trzema jeziorami, z których największe, to Bobrowo Wielkie (29,4 ha). Przez centrum Kalisza biegnie międzynarodowa trasa samochodowa Szczecin-Bydgoszcz (T-10). Prawie połowa obszaru gminy zajęta jest przez największy w Europie poligon wojskowy - tzw. Poligon Drawski. Ma to znaczny wpływ na niskie zaludnienie gminy - 10 osób na 1 km2 przy ogólnej powierzchni 480 km2.

Prawa miejskie Kalisz Pomorski otrzymał w 1303 r. z rąk margrabiów brandenburskich. W XV w. zanotowano prężny rozwój przemysłu, szczególnie sukiennictwa. W 1771 r. wybuchł pożar, który pochłonął większość miasta i spowodował zastój gospodarczy. Doprowadzenie w XIX w. linii kolejowej ożywiło życie w miasteczku i przyniosło jego sporą popularność wśród berlińczyków, którzy licznie przybywali tu na wypoczynek.
 
Podczas walk o Wał Pomorski, w mieście zniszczeniu uległo ponad 75% zabudowań.
Obecnie rozwój gminy opiera się na przemyśle drzewnym, rolnictwie i przetwórstwie rolno-spożywczym. Ustalając kierunki dalszego rozwoju upatruje się szansy w turystyce.
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona