Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Licealiści uczcili 75. rocznicę ewakuacji jeńców Oflagu IID
29-01-2020

Licealiści uczcili 75. rocznicę ewakuacji jeńców Oflagu IID

Data wydarzenia: 29-01-2020

Grupa 50 kaliskich licealistów z dwóch klas wojskowych i klasy policyjnej z opiekunami Pawłem Łuczko, Konradem Chwastkiem i ks. Przemysławem Grackiem, pojechała do oddalonego o 73 km od Kalisza Pomorskiego terenu dawnego obozu Oflag IID Gross Born w okolicy Nadarzyc.

Losy jeńców i polskich oficerów z Oflagu IID od dawna nie są społeczności szkolnej obojętne. Dlatego oprócz czerwcowego rajdu szlakiem ich ewakuacji, starają się upamiętniać również dzień ewakuacji pięciu tysięcy polskich oficerów do obozu w Sandbostel w dniu 28 stycznia 1945 roku.
Po uroczystym złożeniu wiązanki i znicza pod pomnikiem poświęconym polskim żołnierzom i słowach powitania przybyłych na te rocznicowe obchody panów Dariusza Tederko z Urzędu Miasta w Bornem Sulinowie oraz Dariusza Czerniawskiego, kierownika Budynku Oświatowo – Kulturalnego w Bornem Sulinowie, wszyscy udali się na teren obozu.
Pod krzyżem, postawionym przed wejściem do jednego z baraków pan Dariusz Czerniawski przedstawił uczniom wiele interesujących faktów dotyczących funkcjonowania obozu. Krokiem marszowym, przy dźwiękach werbla w wykonaniu pana Konrada Chwastka, z 50 zniczami z Urzędu Miasta (przekazanymi przez firmę Zniczmar) w Bornem Sulinowie, trzymanymi przez uczniów, młodzież udała się na cmentarz obozowy, na którym spoczywa co najmniej 10 000 żołnierzy różnych narodowości. Momentu złożenia wiązanki i zniczy w tym miejscu nie sposób zapomnieć. To wyjątkowe miejsce i wyjątkowy czas.
Kolejną częścią obchodów była bardzo interesująca prelekcja pana Czerniawskiego o losach francuskich i polskich oficerów, próbach ucieczki, podkopach i ich ewakuacji. Prezentacja artefaktów obozowych urozmaiciła prelekcję.
Ostatnim, ważnym punktem obchodów, była msza święta w intencji jeńców sprawowana przez księdza Przemysława Gracka w kaplicy Matki Boskiej Jenieckiej w Bornem Sulinowie przy tryptyku Jana Zamoyskiego, który, jako ołtarz towarzyszył oficerom w obozowej kaplicy, był obecny m.in. także podczas zaślubin Polski z Bałtykiem w Kołobrzegu.
Wspólne zdjęcie z rocznicowych obchodów zostało przesłane z pozdrowieniami dla pana Stanisława Brzosko ps. „Socha”, świadka i uczestnika ewakuacji, z którym kaliscy uczniowie spotkali się w październiku ubiegłego roku.
Jako organizatorzy dziękujemy wszystkim za obecność, TV Gawex za relację i reportaż, panom Dariuszowi Tederko i Dariuszowi Czerniawskiemu za jak zawsze bardzo owocną współpracę, a księdzu proboszczowi z parafii Św. Brata Alberta Jerzemu Stadnikowi za miłe słowa i możliwość odprawienia Eucharystii.
 

Tekst: Paweł Łuczko, nauczyciel ZSP w Kaliszu Pom.

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona