Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Niezwykły wieczór w kaliskim Pałacu
10-02-2020

Niezwykły wieczór w kaliskim Pałacu

Data wydarzenia: 10-02-2020

Najlepsze kawałki po polsku od czasu „Bogurodzicy” - taką recenzję „Zoomu najbliższego świata” napisał znany publicysta – Robert Mazurek. W książce, która jest antologią dziennikarskich tekstów "Kontrastu", teraz dostępne są niemal wszystkie perełki!

4 lutego 2020 r. w kaliskim Pałacu Biblioteka Publiczna zorganizowała promocję książki, której redaktorem jest Aleksandra Radecka, polonistka pracująca w ZSP w Kaliszu Pomorskim i autorka zbioru reportaży „Ślady, które przetrwały”. Spotkanie przyciągnęło nawet drawszczan oraz wielu kaliszan. Nie zabrakło Burmistrza Kalisza Pomorskiego Janusza Garbacza i przewodniczącego Rady Miejskiej Pawła Kulbackiego, radnych,dyrektora MGOK Małgorzaty Dziadek, kierownika biblioteki Urszuli Miłoszewskiej, dyrektora szkoły  Macieja Rydzewskiego, wicedyrektora Katarzyny Witek, nauczycieli, a także uczniów, absolwentów kaliskiej szkoły oraz  mieszkańców gminy. W Sali Rycerskiej zebrało się ponad 80 osób. Na czytelników czekała niespodzianka: nowy numer szkolnej gazety „Kontrast”. Klimat literackiej kawiarni prowadzącemu rozmowę z Aleksandrą Radecką dr. hab. Erykowi Krasuckiemu udało się utrzymać przez ponad dwie godziny. Jego obecność na uroczystości nie była przypadkowa, jako prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Drawska „Meander”reprezentował wydawcę tekstów. Warto dodać, że to z inicjatywy Eryka Krasuckiego doszło do ich publikacji. Wydawnictwo zostało dofinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Programu Społecznik 2019 - 2021 oraz przez Zarząd Powiatu Drawskiego.
 
Wieczór otworzyła dziennikarka „Kontrastu” Hanna Bruzi, wykonując na skrzypcach utwór „Wojny gwiezdne” zespołu Kryzys.  
 
Aleksandra Radecka, która od ponad piętnastu lat prowadzi w kaliskim Liceum koło dziennikarskie, wspominała początki gazety oraz okoliczności powstania niektórych tekstów. Wędrówka w przeszłość miała swoje ważne punkty. Pojawiały się nazwiska tych, którzy zostawili trwały ślad w „Kontraście”: Sławomira Sudnicka (współzałożycielka pisma), śp. Maciej Kozłowski (znany polski aktor, pierwszy warszawski mecenas licealistów), Tomasz Ogonowski (były dziennikarz, obecnie dramaturg BTD w Koszalinie, który prowadził warsztaty dla młodych dziennikarzy), Robert Mazurek (znany publicysta, dzięki któremu uczniowie mogli spotkać się z wieloma niezwykłymi ludźmi, ale przede wszystkim prowadzący warsztaty dla młodych w Kaliszu Pomorskim i Starej Studnicy).
 
Nie obyło się bez wzruszeń i śmiechu. Byli członkowie „Kontrastu”, autorzy zamieszczonych w książce artykułów, chętnie wracali pamięcią do chwil spędzonych w kaliskim Liceum, a szczególnie do tych związanych z pracą w redakcji gazety.
 
Spotkanie umiliły także absolwentki kaliskiego liceum: Malwina i Karolina Cybulskie, wykonując utwór Pearl Jam. Najszczerszą, spontanicznie wygłoszoną, rekomendacją spotkania były słowa jednej z mieszkanek Kalisza Pomorskiego: „Czuję się, jakbym brała udział w programie TVP Kultura”.
 
Zwieńczeniem wieczoru było wręczenie książek z dedykacją dla wszystkich chętnych, których nie brakowało. Spotkanie było także okazją do sprzedaży szkolnej gazety, a zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na dalszy rozwój talentów dziennikarskich młodzieży oraz pomoc dla Krzysztofa Krupińskiego ucznia kaliskiego Liceum, by kontynuować jego dalszą rehabilitację.
 
 Tekst: Marta Rogowska, Zofia Zawrot – uczennice ZSP w Kaliszu Pom.
 
 
 
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona