Rekordowa liczba Pi. Szacun dla Tomasza
20-03-2018

Rekordowa liczba Pi. Szacun dla Tomasza

Data wydarzenia: 20-03-2018

Tradycyjnie w dniu święta liczby Pi, czyli 14 marca 2018 r. kaliscy licealiści i uczniowie technikum informatycznego uhonorowali ludolfinę. Natomiast Tomasz Chudobski z klasy 2a wypisał jej aż 369 cyfr po przecinku.

Rano powitał ich Albert Einstein z plakatu Weroniki Mazur. Martyna Czerepaniak o drugiej w nocy upiekła pyszne czekoladowe ciasto w kształcie liczby Pi, a kolorowymi babeczkami uraczyła uczniów Wiktoria Rakowska. Głównym punktem święta był konkurs zapamiętywania cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi, zorganizowany pod kierunkiem nauczycielek matematyki – Katarzyny Witek, Danuty Stempień i Zyty Bogacz.
W trudnym zmaganiach z liczbą Pi konkurowało dziewięcioro uczestników. Każdy z nas pamięta 3,14 - ale co dalej?... Wszyscy byli pod wrażeniem doskonałej pamięci uczniów, a metody nauki tak dużej ilości cyfr były różne. Zapamiętywano piątkami lub ciągami trójwyrazowymi. Padł kolejny rekord w kaliskim Liceum i Technikum.  Ustanowił go Tomasz Chudobski z klasy 2a, który wypisał 369 cyfr po przecinku. Bardzo blisko tego sukcesu była Patrycja Rożnowska z klasy 3b, która odtworzyła 360 cyfr, a Zosia Hurka z klasy 2b - 253. Cała trójka pobiła rekord Kasi Spery wynoszący 198 cyfr rozwinięcia liczby Pi. Bardzo dobrą pamięć mają również Paulina Polewczak - 106 cyfr, Joanna Banasiak  - 102, Piotrek Patycki – 85, Julia Sikora - 48, Daria Bernat - 27 i Kacper Kłosowiak – z 26 zapamiętanymi cyframi.
Nauczycielki matematyki są pod wielkim wrażeniem doskonałej pamięci uczestników konkursu i gratulują wszystkim świetnych wyników. Mają nadzieję, że uczniowie wykorzystają swoje umiejętności również na lekcjach matematyki, a przede wszystkim na maturze.
W środowej audycji (14 marca) Radia Koszalin podano informację, że w jednej ze szkół uczeń zapamiętał aż 52 cyfry po przecinku rozwinięcia liczby Pi. Wicedyrektor Katarzyna Witek zadzwoniła do radia  i z dumą podała wyniki kaliskich rekordzistów. Redaktor stwierdził z uznaniem – panie Tomaszu – „pełen szacun”.