Szlaki turystyczne Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Szlaki kajakowe

Szlaki kajakowe

 

Szlak kajakowy "Im. ks. kardynała Karola Wojtyły" - rzeka Drawa

Długość szlaku: 186 km

Długość szlaku w powiecie drawskim: ok. 96 km

 

Jedną z największych atrakcji turystycznych powiatu drawskiego jest szlak kajakowy rzeką Drawą, który należy zaliczyć do najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Rzeka bierze swój początek we wsi Zdroje w Dolinie Pięciu Jezior i po przebyciu 186 km wpada do Noteci w okolicach Krzyża Wielkopolskiego. Szlak kajakowy Drawy nosi imię Ks. Kardynała Karola Wojtyły, który w młodości kilkakrotnie uczestniczył w spływach Drawą. Na atrakcyjność szlaku ma wpływ wiele czynników, m.in. czystość wody, zmienny charakteru rzeki czy też walory przyrodnicze. Szlak przebiega m.in. przez jezioro Drawsko,  Drawski Park Krajobrazowy, Jezioro Lubie i Drawieński Park Narodowy.
Szlak kajakowy rzeką Drawą najlepiej rozpocząć w Czaplinku, na jeziorze Drawsko. Kierując się na północ szlak dociera do wsi Stare Drawsko, a stamtąd płynie na zachód koło wsi Rzepowo i Głęboczek (gdzie przy ruinach starego młyna trzeba przenosić kajaki) do jeziora Krosino. Na przeciwległym krańcu jeziora leży dzielnica Złocieńca - Budowo. Jest to teren zajęty przez wojsko, a biwakowanie na terenie jednostki wojskowej odbywa się tylko za zgodą dowódcy garnizonu.  Kolejnym przystankiem na trasie jest Złocieniec, gdzie można zatrzymać się w pięknie położonej stanicy wodnej. Tu także następuje kolejne przenoszenie kajaków. Za Złocieńcem na kajakarzy czeka 22 km rzeki meandrującej wśród pól, łąk i lasów, aż  do samego Drawska Pomorskiego, mijając po drodze wieś Dalewo.
Poniżej Drawska Pomorskiego, za mostem kolejowym rzeka dopływa do elektrowni wodnej, która powstała w miejscu dawnego młyna (przenoszenie kajaków prawą stroną). Za elektrownią rzeka mija wieś Mielenko Drawskie i 2 km dalej wpływa do jeziora Lubie. Aby znaleźć wypływ Drawy z jeziora należy trzymać się prawej strony jeziora i po przepłynięciu 2/3 jego długości można zauważyć oznakowaną bojami zatoczkę o długości 0,5 km. Po przepłynięciu 10 - kilometrowego odcinka (obfitującego w liczne przeszkody) wypływa się na jezioro Dębno Wielkie, połączone wąską cieśniną z jeziorem Małe Dębno, znajdujące się tuż przy moście na drodze Drawsko Pomorskie - Kalisz Pomorski. Jest to dobre miejsce do zakończenia spływu. Odcinek rzeki od mostu do miejscowości Prostynia wiedzie przez tereny poligonu wojskowego i ze względu na bezpieczeństwo (strzelanie z ostrej amunicji oraz znajdujące się rzece niewybuchy) jest całkowicie wyłączony z działalności turystycznej. Należy go ominąć  przewożąc kajaki drogą lądową. Z Prostyni Drawa płynie dalej do Drawna, a następnie przez tereny Drawieńskiego Parku Narodowego aż do miejscowości Krzyż, gdzie Drawa wpada do Noteci.

Szlak kajakowy "Rzeka Brzeźnicka Węgorza"

Długość szlaku: 25 km

Długość rzeki: 40 km

Brzeźnicka Węgorza to lewy dopływ Regi, do której wpada nieopodal Łobza.  Przepływa przez Jezioro Ostrowickie oraz BucierzCzaple i Brzeźno.Praktycznie bezludna okolica, niewiele oznak cywilizacji i szybki nurt składają się na niepowtarzalny klimat spływu tą rzeką. W górnym biegu przypomina potok górski, ma szybki i rwący nurt, kamieniste dno i duży spadek. Dolny nurt charakteryzuje się szeroką doliną oraz powolnym spływem mas wody.Najwięcej emocji dostarcza kajakarzom przełom rzeki leżący w głębokim wąwozie. Brzeźnicka Węgorza jest niezbyt popularnym szlakiem kajakowym, należy do bardzo trudnych z powodu wielu przeszkód (zwalone drzewa, podwodne głazy, ruiny młynawodospady). Mniej wprawieni kajakarze powinni rozpocząć spływ w miejscowości Brzeźniak, zaś ci bardziej doświadczeni - przy ujściu rzeki z jeziora Czaple. Dzięki połączeniu z Regą, z Brzeźnickiej Węgorzy można wypłynąć aż na Morze Bałtyckie.
Dnem doliny rzeki prowadzi 40 - kilometrowy rowerowy szlak turystyczny "Rzeka Brzeźnicka Węgorza – Wodospady", przecinający w kilku miejscach nurt. Szlak jest oznakowany kolorem czarnym i ma postać pętli rozpoczynającej się i kończącej w Drawsku Pomorskim. Tereny leżące nad rzeką są bardzo cenne przyrodniczo - od listopada 2007 znajduje się tu specjalny obszar ochrony siedlisk (obszar chroniony w ramach programu Natura 2000) o powierzchni 592,2 ha.


Szlak kajakowy "Kokna"

Długość szlaku: 12,5 km

Długość rzeki: 23,9 km

Kokna (prawy dopływ Drawy) to mało znana, ale bardzo ciekawa rzeka, o długości ok. 24 km.  Swoje źródła ma w lesie za wsią Gawroniec, na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego. Przepływa przez jeziora Ostrowiec (Ostrowieckie) i Dołgie. Kilka km za jeziorem Dołgie do Kokny uchodzi rzeka Rakoń. Od jeziora Ostrowiec, poprzez jezioro Dołgie prowadzi do ujścia szlak kajakowy o długości ok. 12,5 km. Szlak jest uciążliwy przede wszystkim ze względu na niewielką głębokość rzeki. Mniej doświadczonym kajakarzom problemów może także przysporzyć zakrzaczona i wąska trasa. Jednak dzikość i wyjątkowo niewiele oznak cywilizacji są mocnymi atutami spływu Kokną. Najlepiej organizować spływ w czasie wyższego poziomu wody na jez. Dołgie, gdyż w innym okresie ujście jest mocno zamulone, przez co dostanie się do rzeki jest utrudnione. Najdogodniejszym miejscem do rozpoczęcia spływu jest jezioro Dołgie, a do zakończenia -  most w Rzęśnicy (trzeba płynąć pod prąd) lub na bindudze pod Dalewem. Ok. 1 km za mostem, w połowie drogi pomiędzy Darskowem a Dalewem, Kokna wpada do Drawy.

 
Szlak kajakowy Piławy: zaczyna się na jeziorze Komorze, tuż obok miejscowości Sikory i wiedzie przez jezioro Pile, Nadarzyce aż do Gwdy pod Piłą, gdzie kończy bieg. Jest to szlak łatwiejszy od Drawy, lecz również bardzo malowniczy i nieco mniej zatłoczony. Często jest polecany jako ten, na którym warto zacząć kajakową przygodę z rodziną i małym dziećmi. Długość szlaku 82 km.
 
Szlak kajakowy Dobrzycy: jest to najmniej uczęszczany szlak kajakowy ziemi czaplineckiej, zaczyna się w Machlinach i kończy w nurtach Piławy po 60 kilometrach. Jednocześnie jest to najtrudniejszy z omawianych szlaków, miejscami bardzo uciążliwy, pełen zwalonych drzew, bardzo malowniczy i gwarantujący spotkanie z nieskalaną przyrodą. Najtrudniejszy odcinek można ominąć wodując kajaki w Nowej Wsi, na południowym krańcu Gminy Czaplinek.

 

Autor: Powiat Drawski
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona