Zabytki i miejsca warte odwiedzenia Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Większe jeziora

Większe jeziora

  • Jezioro Drawsko
Jest największym - 1781,5 ha jeziorem na Pojezierzu Drawskim. Powstało po skrzyżowaniu się kilku polodowcowych rynien. Pod względem głębokości jest drugim jeziorem w kraju - 83 m. Charakteryzuje się bardzo rozbudowaną linią brzegową (76 km), posiada osiem zatok oraz liczne półwyspy i wyspy. Bielawa jest największą z ośmiu wysp na jeziorze i jedną z największych w Polsce - 79,5 ha, jest zamieszkała, przez jej teren przebiega ścieżka przyrodnicza. Północne brzegi jeziora mają charakter klifów i wystają nawet 40 m ponad lustro wody. Przez jezioro przepływa rzeka Drawa. Jeziorze objęte jest strefą ciszy.
 
 
  • Jezioro Siecino
Powierzchnia 730 ha i maksymalna głębokość 48 m sprawia, że jezioro należy do większych w powiecie drawskim. Znane jest dzięki swej krystalicznej wodzie o niecodziennym zielonym odcieniu. Na jego obszarze usytuowane są dwie wyspy, z czego jedna - Ostrów - ma połączenie z lądem za pomocą grobli. Wody obejmuje strefa ciszy i zakaz używania silników spalinowych.
 
 
 
  • Jezioro Lubie
Drugi co do wielkości zbiornik wodny Pojezierza Drawskiego. Powierzchnia 1439 ha, maksymalna głębokość 46 m, długość 14 km, najszersze miejsce 2,2 km. Te wielkości sprawiają niezwykłą atrakcyjność dla wędkarzy, żeglarzy i innych miłośników sportów wodnych. Jezioro posiada pięć wysp, największa wyspa - Sołtysia, o powierzchni 8 ha. Ciekawostką są występujące wzdłuż linii brzegowej niezliczone ilości źródeł zasilających wody jeziora.
 
 
  • Jezioro Wąsosze
Jezioro rynnowe o powierzchni 326 ha, rozciąga się między Bobrowem a Wierzchowem Pomorskim. Długość 8,4 km, maksymalna głębokość 8 m. Ze względu na utrudniony dostęp do wody i śladowe zagospodarowanie, nie należy do jezior atrakcyjnych. Jednak wędkarze nie będą mieli na co narzekać.

  • Jezioro Wilczkowo
Powierzchnia 300 ha, długość 4,2 km, maksymalna głębokość 26 m. Brzegi jeziora są mocno urozmaicone i prawie w całości zalesione. Jezioro z krystalicznie czystą wodą nadaje się do wypoczynku w ciszy, z wędką, w zgodzie z naturą. Posiada połączenie z rzeką Drawą. W pobliżu żeremia bobra.

  • Jezioro Żerdno
Powierzchnia 205 ha, maksymalna głębokość 36 m. Jezioro stanowiło w przeszłości jedną z odnóg jez. Drawsko. Niektóre odcinki południowego i północnego brzegu mają charakter klifów. Woda należy do jednych z bardziej czystych na pojezierzu. Przy linii brzegowej istnieje baza turystyczna. Przez jezioro przepływa rzeka Drawa.
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona