Zabytki i miejsca warte odwiedzenia Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Drawsko Pomorskie - zabytki i miejsca warte odwiedzenia

Drawsko Pomorskie - zabytki i miejsca warte odwiedzenia

Kościół pw Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa - wzniesiony na przełomie XIV/XV w. W skład zabytkowego wystroju wnętrza wchodzą: drewniany ołtarz, drewniana balustrada ołtarzowa, drewniana ambona, dwie drewniane empory organowe, drewniany prospekt organowy, dwie drewniane ławy kolatorskie oraz zespół witraży - w prezbiterium i w wieży kościelnej - przedstawiający motywy geometryczno-roślinne i herby rodu fundatorów kościoła (wykonane w 1914 roku). Warto także zobaczyć boczne portale kościoła - północny i południowy, ozdobione tzw. bestiariuszami.
 Kościół pw Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa
Jezioro Lubie - trzecie co do wielkości jezioro Pojezierza Drawskiego, o powierzchni 1487,5 ha, długości 14, 1 km i maksymalnej głębokości 46,2 metry. Przepływa przez nie rzeka Drawa. Na jeziorze znajduje się 5 wysp - Kamieniec, Ptaszyniec, Rybaki, Sołtysia i bezimienna. Cały południowy brzeg porośnięty jest lasami, na północnym zaś znajdują się liczne gospodarstwa agroturystyczne, pola namiotowe oraz  ośrodki wypoczynkowe.
 
Jezioro Dołgie - jego powierzchnia to 310 ha, długość 8,5 km, a najgłębsze miejsce liczy sobie 20m. Akwen jest efektem rzeźbotwórczej działalności lodowca. Uformowały się tu moreny czołowe oraz liczne wzniesienia, które w niektórych miejscach utrudniają dostęp do jeziora z brzegu. 
 
Kościół p.w. św. Barbary w Gudowie - wybudowany w 1646 roku, na miejscu średniowiecznej świątyni, która uległa spaleniu. W latach 1715-1716 i w 2 połowie XIX w. został przebudowany w stylu neogotyckim. Wewnątrz znajduje się barokowy ołtarz główny z 1712 r., obok kościoła rośnie lipa i stoi żeliwna mogiła z końca XIX w
 
Pałac w Karwicach - noegotycki pałac z XIX w., należący niegdyś do rodziny von Brockhausen. We wrześniu 1994 r. odbył się tam słynny "obiad drawski", podczas którego ówczesny prezydent Lech Wałęsa spotkał się z najwyższą kadrą dowódczą Sił Zbrojnych RP. Obecnie w pałacu mieści się Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy.
 Pałac w Karwicach
Leśniczówka w Dzikowie -  kwatera dewizowa w Dzikowie położona nad brzegiem jeziora Wilże i ok. 700 m od jednego z większych jezior pojezierza drawskiego - Jeziora Lubie.
 Leśniczówka w Dzikowie
Pałac w Mielenku Drawskim - bezstylowy pałac z początku XIX w., w którym obecnie mieści się Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP. Atrakcją dla miłośników przyrody jest rozciągający się za pałacem park dworski z początku XIX w. oraz z przełomu XIX i XX wieku, z takimi okazami drzew jak: jedlica Douglasa, dąb czerwony, buki odmiany purpurowej oraz klon srebrzysty.
 Pałac w Mielenku Drawskim
Kościół w Mielenku Drawskim - pw. Matki Bożej Królowej Polski, wybudowany w 1662 roku na miejscu wcześniejszej średniowiecznej świątyni, zniszczonej w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Posiada czworoboczną wieżę z ośmioboczną latarnią, zwieńczoną cebulastym hełmem
 
 
Kościół w Zarańsku - pw. św. Stanisława. Pochodzi z II połowy XIX w. Posiada półkolistą absydę, powstał na miejscu wcześniejszej średniowiecznej świątyni. Zbudowany jest w całości z ciosanych kamieni. Obok kościoła znajdują się resztki drewnianej dzwonnicy wraz z dzwonem. W Zarańsku znajduje się także zespół pałacowo - parkowy z drugiej połowy XIX w.
 Kościół w Zarańsku
Punkt widokowy w Ziemsku - znajduje się na ścieżce edukacyjnej "Studnickie lasy", prowadzącej przez zabytkowy park podworski w Ziemsku oraz przez skraj rezerwatu ornitologicznego " Zalew Studnicki"
 Punkt widokowy w Ziemsku
 
Budynek Starostwa Powiatowego - wzniesiony do celów administracji państwowej w latach 1908 - 1909. Dwukondygnacyjny, z użytkowym poddaszem, posadowiony jest na planie prostokąta z ryzalitami i mansardowym dachem. Zachowane są dekoracje neobarokowe i neoklasycystyczne  wraz z oryginalną stolarką, klatką schodową i wystrojem sali obrad.
 Budynek Starostwa Powiatowego
Kokna - prawy dopływ Drawy, o długości 23,9 km. Ma swoje źródła w lesie za wsią Gawroniec, przepływa przez jeziora Ostrowiec i Dołgie i wpada do Drawy w połowie drogi pomiędzy wsią Darskowo a wsią Dalewo.  Od jeziora Ostrowiec, poprzez jezioro Dołgie prowadzi do ujścia szlak kajakowy o długości 12,5 km. Szlak jest ciekawy, jednak miejscami uciążliwy z uwagi na niewielką głębokość rzeki oraz bujnie porastające koryto rzeki krzew
 Kokna
Drawa - najdłuższa (186 km.) i najpiękniejsza rzeka Pojezierza Drawskiego.
Jej źródło znajduje się w okolicach wsi Zdroje w gminie Połczyn-Zdrój w Drawskim Parku Krajobrazowym. Wzdłuż Drawy biegnie szlak kajakowy im. ks. kardynała Karola Wojtyły, który w młodości trzykrotnie pokonywał go kajakiem.  Na terenie powiatu drawskiego przepływa przez cztery gminy: Czaplinek, Drawsko Pomorskie, Kalisz Pomorski i Złocieniec. Wpada do Noteci w okolicach Krzyża Wielkopolskiego.
 Drawa
Kościół w Suliszewie - pw. Chrystusa Króla, murowany,  wzniesiony w XVIII wieku i przebudowany pod koniec XIX w. Zlokalizowany jest pośrodku wsi, na niewysokim wzniesieniu. Pierwotnie zbudowany w konstrukcji ryglowej, przemurowany podczas remontu w 1977r. Przy kościele znajduje się dzwonnica.
Kościół w Suliszewie
Pałac w Dalewie - będący niegdyś siedzibą rodziny von Knebel - Doeberitz, odrestaurowany w 2009 roku. Położony w pobliżu zabytkowego parku. Obecnie jest to dom mieszkalny
 Pałac w Dalewie
Brzeźnicka Węgorza - prawobrzeżny dopływ Regi. To  prawdziwe wyzwanie dla kajakarzy - jest  rzeką wyjątkową, o bardzo wartkim nurcie, wiodącą przez praktycznie bezludne okolice. Jej szlak należy do bardzo trudnych ze względu na występujące na trasie przeszkody (ruiny młyna oraz warte obejrzenia wodospady).
 Brzeźnicka Węgorza
Spichlerz zbożowy w Jankowie - zaprojektowany przez światowej sławy niemieckiego architekta modernistycznego, Waltera Gropiusa. Wybudowany w latach 1905 - 1906, w konstrukcji murowano – ryglowej. Spichlerz oprócz  funkcji magazynowych spełniał także rolę wieży ciśnień  folwarku – zbiornik z wodą umieszczono na ostatniej kondygnacji ryglowej wieży, która w niższych kondygnacjach pełniła funkcję klatki schodowej.
 Spichlerz zbożowy w Jankowie
Pomnikowa lipa w Jankowie - pomnik przyrody w miejscowości Jankowo, potężnych rozmiarów lipa drobnolistna. Przy drzewie znajduje się miejsce postoju dla rowerzystów.
 Pomnikowa lipa w Jankowie
Poligon Drawski - Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Poligon powstał w 1947 r., zajmuje powierzchnię 36 111 ha i należy do największych i najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Od połowy lat dziewięćdziesiątym poligon jest odpłatnie udostępniany wojskom NATO. Szkolą się tutaj Brytyjczycy, Włosi, Belgowie, Holendrzy i Amerykanie.
 Poligon Drawski
Kościół w Wolicznie - pw. Imienia Maryi, z XIX wieku. To mały, szachulcowy budynek położony na wzgórzu w zachodniej części wsi.
 Kościół w Wolicznie
Cmentarz w Linownie - 13 września 2012 r., na cmentarzu w Linownie odbyła się uroczystość upamiętnienia jeńców radzieckich, zmarłych podczas przymusowych robót w latach 1941 – 1943 i pochowanych w Linownie. Do 2012 roku mogiły pozostawały bezimienne, jednak po przeprowadzeniu ekshumacji i odkryciu szczątków 10 osób, 8 z nich udało się zidentyfikować dzięki nieśmiertelnikom
 Cmentarz w Linownie
Młodzieżowy Ośrodek Zdrowego Życia "Zatonie" nad jeziorem Lubie - przygotowany jest do prowadzenia Zielonych Szkół, kolonii, obozów, biwaków, jak również do przyjmowania indywidualnych turystów i wczasowiczów. Ośrodek może przyjmować gości przez cały rok. Ilość miejsc w miesiącach zimowych ograniczona do 40 miejsc noclegowych. To idealne miejsce na urlop bez papierosów, alkoholu, hałaśliwej muzyki w otoczeniu pięknej przyrody ze zdrowym odżywianiem, proponowanym przez tutejszą stołówkę.
 Młodzieżowy Ośrodek Zdrowego Życia "Zatonie" nad jeziorem Lubie
Grodzisko w Żółtym oraz Wyspa Świętych Koni - pozostałości wczesnośredniowiecznego kompleksu osadniczego w północno - zachodniej części Jeziora Zarańskiego.  W jego skład wchodzi grodzisko nizinne ulokowane u podstawy półwyspu (o wymiarach 60x50 m i wysokości 7,5 m nad poziom lustra wody), położona dalej osada podgrodowa oraz kolejna, zlokalizowana na zachód od wałów grodziska. Pełnił on funkcje społeczno - gospodarcze i religijne, stanowił też lokalne centrum osadnicze.
 
Budynek muzeum (magazyn solny) fot. Adam Cygan
Budynek powstał w ok. 1700 roku. Służył jako magazyn soli, później jako remiza strażacka. Muzeum drawskie powstało w 1924 roku. Początkowo mieściło się w budynku dawnego seminarium nauczycielskiego, a od 1935 roku w dawnym magazynie solnym. Od 2018 roku znajdują się tam pamiątki dotyczące historii Drawska Pomorskiego. Jest również inicjatorem warsztatów, sesji i konferencji związanych z ochroną i popularyzacją tematyki związanej z zabytkami.
Powrót